Thajská kuchyně je rozmanitá, chutná, barevná a často také pikantní. Thajci si zakládají nejen na chutnosti jídla, ale také na jeho prezentaci a celkové lehkosti a rychlosti. Zelenina je často v syrové nebo lehce orestované podobě a většinou barevně ladí se zbytkem ingrediencí na talíři.

Nejpoužívanější suroviny

Hlavními surovinami jsou např.: rýže (jasmínová či černá klihovitá), rýžové nudle, různé druhy zeleniny, čerstvé ovoce, sójový olej, palmový olej, houby, ryby, mořské plody, kuřecí maso a samozřejmě zde nechybí koření, které je zde velice oblíbené. Tím nejdůležitějším v Thajské kuchyni je: koriandr, zázvor, citronela, bazalka, chilli, česnek, limetková šťáva, kokosové mléko atd. Thajci jsou také milovníky polévek a častou ingrediencí je právě i nasládlé kokosové mléko. K pokrmům jsou podávány omáčky, které mají různé chutě (kyselé, sladké, pálivé, sladkokyselé atd.)

Pouliční stánky

V každé restauraci se najíte velmi dobře a za dobrou cenu, ale není od věci vyzkoušet pouliční stánky a bufety, které jsou prakticky na každém kroku. Mnohé z nich nabízí opravdové delikatesy za minimální ceny. Vybírejte ale opatrně, čistoty není nikdy dost. Pokud někde narazíte na stánek, kde se v pánvi místo kuřecího masa budou povalovat brouci, kobylky a jiný hmyz, tak žádnou paniku a s chutí do toho.

Dezerty

Téměř všichni Thajci si s radostí dají dezert. Připravují si svoje tradiční thajské dezerty, ale i speciality, které pocházejí ze západu či zmrzlinu. Tradiční dezerty bývají kombinací rýže, kokosového mléka a cukru. Obvykle jsou velmi sladké. Jako dezert si Thajci dávají také ovoce. Běžně tu roste a prodává se například ananas, mango, meloun, papája, banány nebo více exotické druhy jako jackfruit, dračí ovoce a durian.

Nápoje

Voda z vodovodu se obecně v asijských zemích nedoporučuje pít. Oblíbené jsou ovocné smoothies, do kterých přidávají i led a ovocný sirup. Téměř na každém rohu je k dostání čerstvý kokos s osvěžujícím kokosovým mlékem. Káva běžně podávaná v Thajsku je černá a má výraznou chuť.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *