Kuchyně Indie je ovlivněna zvyklostmi mnoha etnických a náboženských skupin.Většina jídel je vegetariánská a typické indické potraviny jsou ve spojení s kořením velmi chutné.

Indická kuchyně je velmi rozmanitá a označit nějaké jídlo za typicky indické je možné vzhledem k rozsáhlosti země a mnoha etnickým i náboženským skupinám obyvatel jen velmi těžko. Pro většinu obyvatel Indie je jídlo především každodenní potřebou.

Kuchyně jednotlivých oblastí se od sebe liší surovinami, přísadami i způsobem přípravy. Ve střední a v západní Indii jsou nejvíce oblíbené placky, luštěniny, zelenina, ovoce a mléčné výrobky, ryby, skopové, kozí nebo drůbeží maso. V oblasti Kašmíru a pod Himalájemi se konzumují především sýry, sušené ovoce, luštěniny a různé plněné taštičky, ve východní části Indie ryby, plody moře, drůbeží maso, rýže a ovoce. V jižní Indii mají nejraději sladká jídla a ovoce, rýži, brambory a batáty, velmi často používají kokos a pálivé druhy koření. V severní a střední Indii se hlavní jídlo konzumuje v poledne nebo krátce po poledni, v jižní Indii až večer, velmi často dokonce i za tmy.

Rozdíly jsou samozřejmě i podle náboženství. Hinduisté, džinisté a převážná část křesťanů jsou vegetariáni, muslimové konzumují skopové a drůbeží maso a nepijí alkoholické nápoje.

Základy indické kuchyně

Indická kuchyně má šest základních chutí – sladkou, slanou, kyselou, hořkou, trpkou a palčivou. Hovězí nebo telecí maso nepoužívá, protože krávy jsou v Indii posvátné. Většina jídel je vegetariánská, pokud se připravuje maso, pak je skopové nebo kozí, případně z drůbeže, v některých oblastech z ryb a plodů moře. Velmi často se vaří luštěniny, rýže, brambory a zelenina. Jídla se nejčastěji připravují pomalým vařením nebo dušením, oblíbené je ale i smažení v pánvi, grilování nebo pečení v hliněné peci, které se říká tandúr. Maso, zelenina a ostatní podobné potraviny se většinou připravují nakrájené na plátky nebo kostičky.

Koření

Pro indická jídla je typické používání značného množství koření, Indové umí i z poměrně mála druhů potravin právě díky koření připravit chuťově výrazná vynikající jídla. Jen jeden druh koření se používá pouze minimálně, nejčastěji se koření takzvanou „masalou“ – směsí různých druhů koření. Tyto směsi se liší podle oblastí a vzhledem k velikosti země a pestrosti indické kuchyně je normální, že koření populární v jedné oblasti se v jiném regionu třeba vůbec nepoužívá.

Koření se v Indii používá i jako léčebný prostředek v tradiční ajurvédské medicíně je mnoho receptů, jaké koření kdy použít. Příkladem je Čjavanpraš – zavařenina z plodů embliky – latinky Emblica officinalis, baelu – Aegle marmelos, bylinek a koření, která má léčivé účinky a posiluje imunitní systém

V Indii se koření používá i jako vynikající a účinný konzervační prostředek – jako příklad mohou být třeba čtvrtky tandori chicken potřené směsí jogurtu s tanuti masalou, kterým na kvalitě nic neubere ani když jsou na prudkém indickém slunci. Díky směsi koření smíchané se šťávou z limetky je možné poměrně dlouho mimo lednici ponechat třeba kousky zeleného manga…

Kari patří mezi velmi často používané koření, ale v Indii je význam slova „kari“ poněkud jiný než u nás. Kari z našich obchodů má stále stejnou chuť, v Indii má chutí nespočet. V mnoha domácnostech si totiž připravují své vlastní směsi koření a všechny se nazývají „kari“… Do indických jídel se také často přidává čerstvý i mletý koriandr, římský kmín, zelený kardamon, hořčičné semínko, kurkuma, šafrán, kalonji i chilli, zázvor, skořice a hřebíček.

Velmi zajímavá je směs koření v nedrceném stavu, které se říká panch peron. Skládá se ze semínek  římského kmínu, řeckého sena, černého hořčičného semínka, fenyklu a nigellu – černého kmínu. Přidává se především do zeleninových salátů, ale protože se jedná o nedrcená semena, krátce se nejdříve praží na oleji nebo másle a tím se uvolňují chutě a aroma.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *