Asie, která je největším a nejlidnatějším kontinentem, je domovem mnoha kultur. Každá z nich má svou charakteristickou kuchyni. Co je pro asijskou kuchyni typické? A jaká jídla lze ochutnat v jednotlivých zemích?

Asijská kuchyně je proslulá širokou škálou a rozmanitostí chutí. Asijská jídla se v jednotlivých regionech značně liší – středoasijská, severoasijská, jihoasijská, východoasijská a západoasijská jídla mají odlišné vlastnosti a každá země má své vlastní speciality. 

Společným znakem asijské kuchyně je rýže, avšak i ta se v jednotlivých regionech mění. Například rýže basmati je běžná v Indii, zatímco jasmínová rýže je oblíbenější v jihovýchodní Asii. Asijská kuchyně je také proslulá svým kořením. Čím dalším je asijská kuchyně tak specifická?

Charakteristika asijské kuchyně

V asijské kuchyni se často používají aromatické a čerstvé suroviny – sezamová semínka, chilli papričky, sušená cibule, sója, tofu, koření a bylinky jako je zázvor, česnek, koriandr a bazalka.

Asijská kuchyně je osvěžující, kyselá, sladká, pikantní i hořkosladká. Vyznačuje se rychlostí a jednoduchostí přípravy. Kuchaři si vystačí s pár surovinami, pánví WOK a během chvíle vykouzlí dokonalou voňavou lahůdku.

Asijská kuchyně je vhodná i pro vegany a vegetariány. Využívá hodně zeleniny, tofu nebo sóji. Pravdou ovšem je, že ve spoustě oblastí se vegetariáni setkají s nepochopením, když maso odmítnou.  

I způsob stolování je v Asii jiný. Všechny pokrmy se většinou servírují na stůl a každý strávník si z nich vybere kousek, který konzumuje v malých miskách. Hodně se jí i ve stáncích na ulici, kde je jídlo za pár korun.  

Všechny významné životní události se v Asii točí kolem jídla. Jídlo je životní styl. Lidé se potkávají, společně stolují, jí se v klidu, pomalu a bez stresu. A bez koukání do mobilů.

Čína

Vzhledem k tomu, že Čína je obrovská země, existuje v kuchyni mnoho regionálních rozdílů, které jsou způsobeny odlišným klimatem, historií, místními surovinami i stravovacími zvyklostmi.

Obecně lze říci, že v Číně se hodně používají fazole mungo, černé fazole a sója. Po celé zemi jsou oblíbené knedlíčky Dim Sum s různými náplněmi. Ty mohou symbolizovat bohatství.

U nás je známé kuře Kung Pao, Pekingská kachna nebo maso se sladkokyselou omáčkou. Velmi oblíbeným jídlem je Hot pot nebo horký hrnec. Lidé vaří a jedí z vroucího hrnce s polévkovým vývarem, který je umístěn na plynové plotýnce uprostřed jídelního stolu. Kolem hrnce jsou umístěny potraviny a koření. Lidé mohou do vývaru přidávat a vařit, co chtějí.  

O asijské kuchyni by se daly psát dlouhé hodiny. Lepší však je jí rovnou ochutnat. Takže co takhle příště místo hledání receptu na sýrovou omáčku do těstovin raději zajít na oběd do vietnamského bistra?

Japonsko

Když se řekne Japonsko, každý si určitě vybaví sushi. V Japonsku si na své přijde každý pesco vegetarián, protože je to země čerstvých ryb, mořských řas, wasabi, rýže a rybí omáčky.

Japonci milují rýži a všechny druhy nudlí. Soba nudle z pohankové mouky nebo bílé silné udon nudle jsou dostupné v restauracích po celém Japonsku a připravují se v různých teplých i studených pokrmech.

Při servírování se často podává nakládaná či kvašená zelenina. Tu si lze připravit i doma. Recept na kvašenou zeleninu není vůbec složitý. 

Vietnam

Vietnamská kuchyně není nijak složitá. Mnohé z nejoblíbenějších pokrmů lze připravit stejně dobře na ulici jako ve špičkové restauraci. Je to právě tato jednoduchost, jemné rozdíly podle regionů a čerstvé suroviny, které každého nutí přitáhnout si plastovou stoličku pro další jídlo.

Vietnamskou kuchyni si nejde představit bez polévky Pho. Tento jednoduchý pokrm se skládá ze slaného vývaru, čerstvých rýžových nudlí, bylinek a kuřecího nebo hovězího masa. Je to levné, chutné a běžně dostupné jídlo v kteroukoli hodinu.

Mezi další oblíbená jídla patří křupavý bůček Bún Chá, smažené závitky, bagety Bánh Mi nebo Bun bo nam bo (křehké plátky hovězího s křupavými arašídy a fazolovými klíčky).

Thajsko

Thajskou kuchyni zná asi každý. Jejím hlavním znakem je hojné používání kokosového mléka, kafrových listů, citronové trávy, česneku, zázvoru, thajské bazalky a chilli.

Mezi nejoblíbenější jídla patří všechny druhy kari (červené, žluté, zelené), Pad Thai (smažené nudle s arašídy, vajíčkem a masem), Som Tam (salát z rajčat, mrkve, papáji a arašídů) a polévky Tom Kha a Tom Yam. Milovníci sladkého si pochutnají na Mango Sticky rice (mango se sladkou rýží).

Indie

Indická kuchyně je jednou z nejpálivějších a nejvoňavějších světových kuchyní. Nejdůležitější a nejčastěji používané koření je chilli paprička, černá hořčice, kmín, kurkuma zázvor a česnek. Oblíbenou směsí koření je garam masala.

Mezi nejznámější pokrmy patří Tikka Masala, Garam Masala, kuře Tandoori, placky Naan a Chapati. 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *